Gitlab i Github, integracja z phpStorm. Tworzenie i pobieranie repozytorium.

Dzisiaj, w krótkim poradniku opiszę jak w łatwy i szybki sposób zintegrować swoje repozytoria z Githuba i Gitlaba. Poniższy tekst zaprezentuje także zakładanie repozytorium z poziomu PhpStorm w wymienionych platformach.

 1. Konta na Githubie i Gitlabie, po co i dlaczego warto.
  Jeśli znasz, wiesz czym są te dwa serwisy możesz przejść od razu do punktu drugiego ;).
  Github i Gitlab są to platformy, które służą do zarządzania naszymi repozytoriami zarówno prywatnymi jak i publicznymi. Jeśli nie wiesz czym są te platformy odsyłam do źródła github, gitlab. Posiadanie konta w tych serwisach może okazać się bardzo pomocne z kilku względów.

  • Dla początkujących, jest doskonałym miejscem aby poznawać system kontroli wersji GIT
  • Wiele firm korzysta z tych platform lub podobnych, warto więc znać ich interfejs i do czego służą. Idea zarządzania projektami jest w nich bardzo podobna, jeśli nie taka sama.
  • Jest to świetne narzędzie do pracy w większej liczbie osób.
  • Niezależnie jak bardzo doświadczony jesteś, na wielu rozmowach kwalifikacyjnych możesz zostać poproszony(na) o podanie konta. Jest to też świetny miejsce aby zaprezentować swoje umiejętności.

  Mógłbym napisać jeszcze sporo o jednym lub drugim narzędziu, jednak to nie jest tematem tego posta. Jeśli jeszcze nie miałeś(aś) okazji poznać, korzystać z któregoś z nich, gorąco zachęcam.

 2. Pobieranie repozytorium z Githaba i Gitlaba – checkout.
  1. Github: Do integracji niezbędne będzie nam konto na Githubie i/lub Gitlabie. Pobieranie repozytorium w obu platformach wygląda bardzo podobnie. W PhpStorm z menu wybieramy VCS->Checkout from version control->Git.
   Do połączenia potrzebujemy posiadać token, który możemy wygenerować w ustawieniach naszego konta na Githubie:
   Definiujemy dla naszego tokena ustawienia. Ja wybrałem tylko podstawowe, jeśli potrzebujecie ustawić coś więcej odsyłam do dokumentacji.
   Po wygenerowaniu tokena musimy go skopiować, NIE BĘDZIE TAKIEJ MOŻLIWOŚCI PÓŹNIEJ. Token podajemy w popupie w PhpStorm. Po wklejeniu tokena i zapisaniu, mamy dostępne okienko, w którym podajemy link do naszego repozytorium.

   Wybieramy lokalizację dla naszego repozytorium i zatwierdzamy. Po wykonaniu Clone’a zostaniemy zapytani czy PhpStorm ma otworzyć pobrane repozytorium. Tak wygląda pobranie repozytorium z githaba.
  2. Gitlab: Aby pobrać swój kod z gitlaba, wykonujemy dokładnie te same opcje z tym, że w pierwszym popupie podajemy dane do gitlaba. Jednak, jeśli mamy dodanego githuba, okienko ponownie nie wyskoczy. Stad musimy wspomóc się pluginem, instalacja jego ułatwi nam także późniejsze korzystanie z gitlaba, przy publikacji repozytorium. W ustawieniach PhpStorma wyszukujemy plugin:
   Po instalacji pluginu możemy skonfigurować gitlaba w podobny sposób jak pierwszą platformę. Na stronie gitlaba generujemy token użytkownika:Analogicznie jak wcześniej token będzie dostępny zaraz po stworzeniu, musimy go skopiować ponieważ potem nie będzie do niego dostępu. Następnie z poziomu PhpStorm w ustawieniach konfigurujemy gitlaba:
   Kiedy mamy już skonfigurowanego gitlaba, możemy pobrać dowolne repozytorium.
 3. Publikacja repozytorium na zewnętrznej platformie.
  Na poczatek mając już jakiś kod powinniśmy, stworzyć w nim repozytorium GIT. Możemy to zrobić z poziomu menu VCS -> Import into version control -> Create GIT repository… Wybieramy katalog z projektem i create. Moglibyśmy skorzystać z opcji publikacji bezpośrednio w gitlabie bądź w githubie, jednak nie mamy w tym momencie kontroli nad tym co zostanie wysłane do naszego repozytorium. Dlatego przed ostateczną publikacją warto wykonać dwa kroki.
  Będziemy potrzebować kolejne rozszeżenie, które już teraz oraz w przyszłości ułatwi nam życie ;). Mianowicie chodzi o plugin, dzięki któremu możemy wygenerować plik .gitignore. W pliku tym zdefiniowane są ścieżki do plików, których nie chcemy trzymać w naszym repozytorium.
  Pobieramy i instalujemy plugin:
  Jak mamy zainstalowany plugin, otwarcie jakiegokolwiek pliku powinno spowodować pojawienie się komunikatu:
  Klikamy create .gitignore. Dla łatwiejszej konfiguracji pojawi się popup, w którym możemy wybrać narzędzie, frameworki czy języki dla naszego projektu. Dzięki takiej konfiguracji, automatycznie zostanie stworzony plik, który będzie ignorował standardowe ustawienia dla wskazanych źródeł. W naszym przypadku pierwszą rzeczą, którą musimy zaznaczyć jest JetBrains te wykluczenia powinny zadziałać nie tylko dla PhpStorm, ale także dla pozostałych produktów tego producenta. Ja w swoim projekcie zaznaczyłem jeszcze Node. Po wybraniu opcji generujemy plik i zatwierdzamy dodanie go do GIT w następnym popupie. Jeśli w naszym katalogu ustawień projektowych mamy więcej plików niż domyślnie ma zdefiniowany szablon pliku .gitignore dodajmy wykluczenie dla całego folderu, aby ustawienia lokalne naszego projektu nie trafiły do repozytorium. W sekcji user-specific stuff, usunąłem domyślnie zdefiniowane pliki i wykluczyłem całą zawartość folderu .idea.
  Po modyfikacji pliku .gitignore dodajemy tylko ten plik do repozytorium git, z menu kontekstowego projektu Git->Add (klikając prawym przyciskiem na pliku). Po dodaniu pliku wykluczeń możemy eksportować nasze repozytorium do gitlaba. Z menu wybieramy VCS->Import into version control->Share on gitlab. Po wybraniu pojawi się popup z ustawieniami gitlaba:
  Podajemy nazwę naszego repozytorium, wybieramy grupę jeśli istnieje (w moim przypadku pablovsky) oraz uwierzytelnienie, jak widać w moim przypadku przez http. Po kliknięciu share, nasze repozytorium zostanie eksportowane do gitlaba.
  Teraz możemy dodać resztę plików do gita, analogicznie menu kontekstowe Git->Add (na projekcie). Kiedy wszystkie pliki są dodane do gita możemy zrobić commit i push. W tym momencie zostaną wysłane tylko pliki, które faktycznie mają znaleźć się w gitlabie, nie będziemy przechowywać tam ustawień lokalnych naszego IDE czy innych ustawień lokalnych.
 4. Podsumowanie.
  Zanim rozbrzmi tutaj krytyka hejterów, oczywiście, że można zrobić to z poziomu konsoli i dobrze jest umieć się nią posługiwać. Artykuł w dużej mierze jest kierowany do juniorów lub ludzi, którzy po prostu lubią interfejs graficzny. Ja tam lubię to „międzymordzie” 🙂 IDE jest potężnym narzędziem i oferuje wiele możliwości, to od Was zależy w jaki sposób będziecie z niego korzystać. W powyższym tekście macie przykład okienkowego podejścia do pobierania i publikacji repozytorium w dwóch chyba najbardziej popularnych platformach. Jeśli wolisz konsole, super na pewno jest to zysk dla Ciebie, jeśli konsola nie koniecznie do Ciebie przemawia masz alternatywną opcję. Nic na siłę, po prostu dajmy szansę poznać sobie te same możliwości z różnych perspektyw, pamiętajcie, nie każdy myśli tak jak Wy, więc dajcie szansę innym korzystać z narzędzi na własny ulubiony sposób. To samo w drugą stronę, szanuję ludzi klepiących wszystko w konsoli, a poniekąd trochę zazdroszczę determinacji.
0

Zostaw komentarz